מה עושה מעצב פנים? כל מה שרציתם לדעת על עבודתו של מעצב פנים

לאחרונה, עם בוא הקורונה, הסגרים והשהייה הממושכת בבית, עלו קרנם וחשיבותם של עיצוב פנים וארגון הבית. השעות הארוכות שאנו מבלים בין ארבעת כתלינו וההבנה שיתכן ותקופה זו תתארך ואף תביא למהפיכה בשוק העבודה והלימודים חידדה את הצורך בבית מתוכנן, מעוצב ופונקציונלי. כעת משעלתה החשיבות של הבית כציר מרכזי סביבו נעים חיינו ואנו רוצים לשפר אותו, או אפילו לשפץ ולהפוך אותו למתאים לנו באופן מושלם, נשאלת השאלה לאיזה איש מקצוע עלינו לפנות? התשובה היא למעשה בגוף השאלה ויותר מכך בגופן של כמה שאלות שאנו חייבים לשאול, להבהיר ולחדד לעצמנו במספר רבדים:

רובד ראשון- מה המצוי? האם אנחנו חיים בדירה או בית פרטי שלנו? האם בשכירות? אלו חדרים קיימים בבית? מהם הצרכים שהבית במתכונתו הנוכחית מספק לנו? ומהם הצרכים שאינם מתמלאים בבית כרגע? שאלות חשובות נוספות נוגעות לתקציב שאנו יכולים ומוכנים להשקיע בשיפור הקיים, מהו התקציב שלנו? האם אנחנו רוצים להשקיע אותו בשיפוץ הבית הנוכחי או שמעדיפים למכור את הבית הקיים ולהשקיע בבית גדול/מותאם/באזור טוב יותר (למשל בית עם גינה או קרוב יותר לצירים מרכזיים אחרים בחיינו)?.

רובד שני- מה הרצוי? לכאורה זו שאלה מצחיקה, כי כביכול כולנו רוצים בית גדול, יפה, מרווח ומעוצב אבל הכוונה היא לבחון לעומק מהם באמת הצרכים שלנו מהבית: האם אנחנו זקוקים לחדר עבודה למשל? האם הוא צריך להיות עבור כל אחד מבני הזוג בנפרד או יכול להיות משותף? האם חסר לנו איחסון? האם המטבח מספיק גדול או מתוכנן היטב? האם אנחנו חולמים על אמבטיית קצף מפנקת או דווקא הילדים גדלו ואנו מעדיפים שיהיה מקלחון? האם הגינה או המרפסת שלנו מתאימה לצרכינו? האם אנחנו נהנים ממנה ויושבים בה מספיק או שמשום מה לא באמת יוצא לנו לשבת שם? האם האווירה העיצובית בבית היא אווירה שאנחנו באמת אוהבים וגאים בה (שמחים להזמין אורחים שיהנו ויתפעלו) או שתמיד אנחנו מוצאים את עצמנו מתבעסים או אפילו קצת מתביישים במקום שאנו חיים בו? רשימה כזו של שאלות ובחינה מדוקדקת של הצרכים שלנו על הבית האידיאלי מבחינתנו היא חשובה מאד כדי לבחון מה עלינו לעשות והאם הבית הנוכחי שלנו יכול למלא את הצרכים האמיתיים שלנו. חשוב מאד לעשות בחינה אמיתית ועמוקה של השאלות הללו ולא להגביל את עצמנו ברשימה הזאת, לא לומר לעצמנו מראש- אין לי מקום לאמבטיה מפנקת, את זה תוכלו לתת לאיש המקצוע שיתכנן לבדוק ולהחליט.

לפני ואחרי-סלון בעיצוב דניאל זריהן בייצ'ר

רובד שלישי- משאבים: הכוונה של משאבים היא לא רק מה המשאב הכלכלי-תקציבי שעומד בפנינו, אלא גם מהו הזמן שאנו יכולים להקצות לתהליך? האם נוכל להיערך לתהליך שיכול לקחת בין שבועות ארוכים למספר חודשים או אפילו כמה שנים (במקרים של שיפוץ מאד מורכב או בניה חדשה)? מה הזמן ותשומת הלב שאנו יכולים להקדיש לתהליך הזה? האם שני בני הזוג או אחד מהם יכולים להקדיש זמן להתרוצצויות, בחירות, שיחות מול בעלי מקצוע ואף ביקורים באתר השיפוץ? האם יש לנו מקום להיות בו במהלך השיפוץ? האם נוכל להרשות לעצמנו לחיות בשכירות במקום אחר במהלך השיפוץ? או לשפץ כל פעם אזור אחר בבית ולחיות בו תוך כדי התהליך?. מהם המשאבים הנפשיים/אישיותיים שיש לנו?- זאת שאלה שמאד חשוב לשאול את עצמנו, יש אנשים שמסוגלים להיכנס לתהליכי בניה ושיפוץ שהם תהליכים ארוכים, מורכבים, מרובי קבלת החלטות ולחצים, להתמודד איתם בצורה טובה ואפילו (רחמנא ליצלן) להנות ממש מהתהליך. לעומת זאת, יש אנשים שממש יודעים על עצמם שהם לא מסוגלים לעמוד בתהליך כזה, ומעדיפים לקבל הכל מוכן ומקסימום לעבור תהליך קצר של הום סטיילינג. שאלות המשאבים הן חשובות מאד כי הן עוזרות לנו לא רק להבין מה יש ומה אנחנו רוצים, אלא מה נוכל לעשות ולאיזה תהליך להיערך.

כעת אחרי שעוברים את תהליך החשיבה המקדימה, שמדייק את מה שאנו רוצים לעשות, ננסה להסביר לאיזה בעל מקצוע כדאי לפנות ומתי למעשה פונים למעצב/ת פנים.

הלבשת בית/ הום סטיילינג:

לרוב תהליכים של חידוש ורענון הבית ברמה של בחירת "הלבשה" לבית שכוללת: בחירת צבעים, טפטים, טקסטיל (וילונות, בדי ריפוד וכריות), פריטי נגרות ,ריהוט ותאורה. כל אלו יכולים להתבצע על ידי מלביש/ת בתים /הום סטייליסט/ית או על ידי מעצב פנים (שזה חלק מתחום פעילותו). תחום ההום סטיילינג תפס תאוצה בשנים האחרונות והביקוש אליו עלה משמעותית בתקופת הקורונה שבה מצד אחד אנשים נמצאים המון בבית ורוצים לשפר אותו ומצד שני חוסר הוודאות הכלכלית מביאה אותם להחליט על שינויים בסדרי גודל צנועים יותר שלוקחים גם פחות זמן. תהליך הום סטיילינג גם מתאים לבעלי בתים/דירות שכורות שרוצים להשקיע מבלי לבצע שינויים מבניים בבית או אפילו לרכוש פריטי ריהוט והלבשה שילוו אותם גם בבתים אחרים.

עיצוב פנים:

עיצוב פנים הוא למעשה תת תחום של מקצוע האדריכלות, ניתן לומר כי בגדול עיצוב פנים כולל בתוכו שלושה תחומם עיקריים והם: תכנון, עיצוב והלבשה. מעצב פנים מקצועי יודע לתת מענה משלב גיבוש הקונספט העיצובי תוך כדי התכנון (שיפוץ או בניה), דרך עיצוב הבית והלבשתו ועד לרמת הפרטים הקטנים שמשלימים את התכנון והעיצוב. עיצוב פנים הוא מקצוע שחולש על תחומים רבים וחשוב להבין כי מעצב הפנים למעשה הוא הגורם שאחראי על התהליך ועל מימוש הקונספט העיצובי והתכנוני.


תחום אחריות ראשון- תכנון: תכנון המתבצע על ידי מעצב פנים יכול להתרחש בכמה רמות: החל מתכנון של בתים חדשים, מה שנקרא "בניה מאפס" (כמובן בשיתוף עם אדריכל/מהנדס בנין או הנדסאי אדריכלות), תכנון פנים של בתים או דירות פרטיים שמצריכים הגשה לרשויות (ואז נדרש שת"פ עם מי שנקרא "מורשה חתימה" כמו אדריכל/מהנדס בנין/הנדסאי אדריכלות) ותכנון פנים של בתים פרטיים או דירות שאינם דורשים הגשה לרשויות (אין שום שינוי חיצוני בחזיתות/פתחים או בפיתוח חוץ). חשוב לציין כי מעצבי פנים מבצעים גם תכנון של פרוייקטים מסחריים כמו חנויות, מסעדות ומשרדים- שוב לפי אותם כללי רישוי. תכנון המתבצע על ידי מעצב פנים כולל בתוכו את סידור הפונקציות השונות בבית, הקצאת השטח והסידור הפנימי של כל פונקציות בכל חלל תוך כדי התייחסות לגורמים חיצוניים כמו נוף, כיוונים, תאורה, מיקום הבית על המגרש או הדירה ביחס לרחוב וכמובן גורמים נוספים כמו צרכי ורצונות הלקוחות.

כאשר התכנון דורש גם היתר מהרשויות, ישנו צורך לשלב את עבודת מעצב הפנים עם גורמים מקצועיים שרשאים לערוך ולהגיש תכניות לאישור העירייה או המועצה המקומית כמו אדריכלים מורשי חתימה, מהנדסי בנין או הנדסאי אדריכלות. מכיוון שאלו תחומים די חופפים נוצר בלבול רב בין הפונקציות הללו, אך חשוב לדעת כי האוריינטציה של כל אחד מבעלי המקצוע הנ"ל קצת שונה, למשל אדריכלות היא תחום רחב מאד שמתחיל במבנים במרחב הציבורי, תכניות פיתוח ערים (תב"ע ותמ"א), תכנון בניינים ואף בתים פרטיים. ישנם אדריכלים בעלי אוריינטציה עיצובית שנותנים גם מענה עיצובי כולל מלבד התכנון, אך פעמים רבות עבודת התכנון והעיצוב משולבת עם מעצב פנים. לדוגמא בבנית בית פרטי חדש האדריכל/הנדסאי אדריכלות מתכנן את מיקום הבית על המגרש, פיתוח חוץ ומעטפת חיצונית של הבית, ואת מבנה החזיתות, גגות וכל אלמנט חיצוני ואילו מעצב הפנים מתכנן את חלוקות הפנים לחדרים ואת החלוקה בכל חלל ומיקומים סופיים של כל פונקציה (בנוסף על העיצוב והסגנון שיפורטו בהמשך). כל אחד נותן את התכנון מהזווית שלו, עם הדגשים וההתמקדות המקצועית הייחודיים לו.

תכנית מטבח בוילה

אז איך מתבצע תהליך תכנון על ידי מעצב פנים?

כמו כל תהליך שמבוצע בצורה מתוכננת וטובה, ישנם שלבים מהותיים וחשובים:

בשלב הראשון מתבצע תשאול ו"חקירה" מעמיקה של הנכס, ובעיקר של הלקוחות. מעצב פנים טוב יודע לשאול את השאלות הנכונות מהרמה הכללית ביותר של אילו פונקציות יש לתכנן בבית (כמה חדרי ילדים למשל) ועד לפרטי פרטים (האם בעלי הבית ימניים או שמאליים כדי לדעת את כיוון העבודה במטבח). השאלות מתמקדות הן בצרכים הפונקציונלים, ברצונות ובחלומות של הלקוחות והן בדיוק וכיוונון הסגנון והקונספט העיצובי של הבית. כלומר מעצב פנים מקצועי יודע להבין מהלקוחות בדיוק מה הם רוצים וצריכים שהבית יעשה עבורם מבחינה פונקציונלית אבל גם יבין היטב מה הסגנון בעיצובי, האם כפרי/מודרני/אקלקטי? האם הצבעוניות עזה ורועשת או דווקא רגועה יותר. שאלות חשובות כמו מה התחושה שתרצו שישדר הסלון שלכם או המטבח או חדר השינה- מובילות להתכווננות ולדיוק בגיבוש הקונספט העיצובי של הבית. חשוב להבין שהקונספט העיצובי והפרוגרמה התכנונית משולבים זה בזה והם חלק בלתי נפרד האחד מהשני. לדוגמא- בבית שהקונספט העיצובי הוא מודרני, נקי- כל תכנון החללים הציבוריים כמו מטבח וסלון יושפע מהקו העיצובי הנקי המודרני, אפילו צורת וגודל החלונות והדלתות יושפעו מהסגנון העיצובי שנבחר ולכן אלו שאלות שנלקחות בחשבון כבר בשלב התכנון. כמובן שעל התכנון משפיע גם המצב הקיים של הבית או הדירה, לכן ביקור ומדידה בשטח של הבית בעיקר בשיפוצים חשובים מאד, כדי להבין את המצב ההתחלתי, מיקומים של עמודים, צינורות ביוב וכל אלמנט מבני או קונסטרוקטיבי שעלול להשפיע על התכנון (מיקומי עמודים וקורות למשל) חשובים מאד להבנה עוד בטרם מתחילים את התכנון, על מנת שנוכל לשלב אותם בצורה האופטימלית בתכנון.

בשלב השני- אחרי שלב גיבוש הפרוגרמה והקונספט העיצובי מעצב הפנים מבצע תכנון של כל החללים והמיקומים בבית, לגיבוש של תכנית הנקראת "תכנית מערך ריהוט". לרוב בשלב הזה ישנן שתיים שלוש אופציות תכנוניות טובות וואלידיות שמוצגות ללקוחות ובפגישה מולם מציגים את האופציות ומתבצע דיון על כל אחת מהן עד לבחירה של אופציה סופית (שיכולה להיות גם שילוב של כמה אופציות למשל שילוב של מטבח מאופציה אחת עם יחידת הורים מאופציה אחרת). למעשה תכנית מערך הריהוט הסופית היא מעין "ראייה הפוכה" על התהליך- מהסוף להתחלה- היא התכנית שמגלמת את המצב הסופי שאליו אנו שואפים ומתכננים להגיע בבית והיא כוללת מיקומים ותתי מיקומים של כל פונקציה בבית כמו למשל מיקום המטבח בחלל הציבורי, צורתו, מיקום הכיור, המדיח, התנור (אם עומד או בילט אין), מיקום המקרר, ארונות גבוהים/נמוכים וכך כל חלל וחלל והתכנון שלו לפרטי פרטים. כך למעשה נוצר הבסיס לכל תהליך השיפוץ או הבניה ועליו נבנות תכניות עבודה שמפרטות כל אחת בתורה את מה שנדרש מהקבלן ומבעלי המקצוע השונים לעשות על מנת להגיע לתכנית מערך הריהוט הסופית. פעמים רבות ובמיוחד בשיפוצים גדולים מאד או בבניה חדשה, לתכנית הסופית מתלווה גם הדמיה בתלת מימד שתפקידה הן להמחיש את החלל ללקוחות בתלת מימד ולהסביר את התכנית הדו מימדית. הדמיות פוטו-ריאליסטיות ממחישות ללקוחות גם את החלל וגם את העיצוב הסופי, מבחינת בחירת חומרים, צבעים, טקסטורות וכו'.


השלב השלישי של התכנון כולל למעשה את כל תכניות העבודה הנדרשות מהקבלן ומבעלי המקצוע השונים בבית על מנת להגשים את התכנית הסופית. במקרה של שיפוץ, התכנית הראשונה שמתכננים היא תכנית "הריסה" – כלומר משווים בין תכנית המצב הקיים בבית לבין תכנית מערך הריהוט הסופית, ורואים אילו אלמנטים יש להרוס או לשנות. כל קיר שיש לשבור, חלון שיש להגדיל או לפתוח, הריסה של מטבח וחדרי רחצה, הריסת קירות או תקרות גבס, פינוי ריהוט בנוי וכל אלמנט שנרצה להיפטר ממנו או לשנות את מיקומו (להוציא בזמן השיפוץ ואז לשמר במקום אחר למשל)- כל הנ"ל יצויינו בתכנית ההריסה. שאר תכניות העבודה שמוציאים, מתבססות על הרעיון שלוקחים את התכנון הסופי ומפרקים אותו לגורמים שונים, תוך כדי בחינה ובדיקה כיצד הם ישתלבו זה בזה. למשל תכנית "בניה" תפקידה להסביר לקבלן מה לבנות וכיצד- אילו קירות חדשים נבנים, מהם מיקומי הפתחים וגובהם? (חלונות ודלתות), היכן נמצאים עמודים או קורות ישנים או חדשים (קריטי לתכנון אחר כך של חשמל/אינסטלציה וכל דבר שדורש חציבה בקירות). כך למעשה מעצב הפנים מפרט את כל התכניות הנדרשות לביצוע- על מנת להגיע להגשמת התכנית והעיצוב הסופיים וביניהן תכניות: בניה, הריסה, חשמל, אינסטלציה, מיזוג אוויר ותקרות מונמכות, ריצוף, פרישות חדרי רחצה (כיצד ואיך מונחים החיפויים והריצוף בחדרי רחצה), נגרות רטובה (מטבח וחדרי רחצה), נגרות אומן (שאר פריטי הנגרות כמו ארונות בגדים, שידות, ספריות וכל פריט נגרות שמיוצר במיוחד עבור הבית כל ידי נגר), רשימת חלונות/אלומיניום (הכוללת בתוכה תכנית מסודרת של כל חלון, חלוקות, צורת פתיחה, מידות, הרכב הפרופיל, סוג הזכוכית, צבע, ידיות וכו'), תכנית שיש (עבור המטבח וחדרי הרחצה לרוב), חזיתות (בבניה חדשה), חתכים ופרטי בנין או אומן מיוחדים (פרט אדן חלון למשל, פרט של רהיט מיוחד שמורכב מכמה חומרים ביחד). חשוב לציין שלא כל פרוייקט דורש את כל התכניות הללו, למשל אם לא מחליפים או משנים חלונות, אין צורך ברשימת חלונות. חשוב להבין כי ההחלטה על אילו תכניות יש להוציא, נתונה לשיקול דעתו של המעצב, לפי הניסיון המקצועי שלו.

כמו כן לאחר גיבוש כל תכניות העבודה לביצוע, המעצב מוציא מפרט טכני וכתב כמויות שמפרטים את כל החומרים, הכמויות והמידות שנדרשות לקבלן על מנת לתמחר את העבודה. המפרט הטכני וכתב הכמויות למעשה, משלימים את סט תכניות העבודה ומהווים חלק בלתי נפרד וחשוב מאד ממנו. בנוסף חלק מהמעצבים מוציאים מעין חוזה סטנדרטי מול הקבלן, שמבוסס על ניסיונם ועל דגשים שיש לשים לפני שחותמים עם הקבלן המבצע.

השלב הרביעי כולל בתוכו את העיצוב ובחירת החומרים: בשלב זה נבחרים ביחד עם הלקוח כל החומרים שישמשו את הבניה/השיפוץ עצמם וביניהם: ריצופים, חיפויים, חלונות (חומר וצבע), דגמי שיש/משטחים, אבנים (אדני חלונות או ריצוף), בטון (לאלמנטים דקורטיבים כמו עמודים או תקרות שיושארו כבטון חשוף) ואף צבעים וחומרים לנגרויות רטובות (מטבח וחדרי רחצה). למעשה שלב זה של העיצוב שמתרחש במהלך הבניה נותן את הבסיס הסגנוני והעיצובי של הבית, שעליו יתבססו שלבי ההלבשה הסופיים. שלב זה נקבע לפי הקונספט והסגנון העיצובי שהוחלט עליהם מראש, ולמעשה מהווה את התחלת ההגשמה של העיצוב של הבית לפי קונספט, סגנון וסכמת צבעים ואווירה שהוגדרו מראש על ידי המעצב.

לרוב בשלב זה מתבצע במקביל גם פיקוח על הביצוע של העבודה בשטח. הפיקוח מתבצע על ידי המעצב לפי התקדמות העבודה או לפי ביקורים של אחת לשבוע/שבועיים (תלוי בצורך או בקצב ההתקדמות) ויש לו שתי מטרות חשובות: הראשונה היא לוודא כי העבודה בשטח מתבצעת לפי התכנון ותכניות העבודה שהמעצב הוציא (כמו סימון נקודות חשמל ותאורה ביחד עם החשמלאי באתר, לפני החציבות). המטרה השניה היא לפתור בעיות שצצות תוך כדי עבודה (לדוגמא מיקום של אינטרפוצים שלא מסתדר בגלל עמוד שמיקומו לא ידוע מראש).


השלב החמישי כולל בתוכו את הלבשת הבית הסופית. בשלב זה בוחרים את כל פרטי הריהוט, צבעים, טפטים, טקסטיל, נגרות אומן, תאורה, צבעים וטקסטורות לכל חלל בבית על מנת להשלים ולהגיע למראה העיצוב הסופיים של הבית. אמנם זהו השלב האחרון והסופי של הפרויקט אבל תיכנון מראש של שלב זה חשובים גם מבחינה פונקציונלית (למשל תכנון סוג גופי תאורה, חשובים עוד בשלב תכניות החשמל, שנדע להיכן כל גוף תאורה הולך ומאיזה סוג- למשל תאורה צמודת קיר/תקרה, שקועה בתקרה או גוף שמשתלשל מהתקרה), וגם מבחינה תקציבית- כדי לתת הערכה כללית של מה נדרש כדי לסיים את כל התכנון והעיצוב עד לכניסה לבית. כאשר שלב זה מבוצע כהלכה וכחלק מהתכנון והעיצוב שקדמו לו, נמנעים מטעויות תכנוניות ויודעים לדייק את הרכישות של כל פריטי ההלבשה והריהוט. חשוב מאד להבין שאלו דברים שנקבעים ומוגדרים מראש ולכן יכולים לתת לנו יכולת להבין ולדייק את הקניות הסופיות לבית. למשל, רכישה של ספה בשלב הזה תתבצע כאשר מראש אנו יודעים מה גודלה של הספה (נקבע כבר בשלב התכנון), האם היא ספה רגילה או שזלונג?, מה הצבע שלה (נקבע בשלבי העיצוב, על מנת שתתאים לסגנון העיצובי ולסכמת הצבעים שנקבעה מראש לבית), טקסטורה (נקבעת ביחס לשאר הפריטים בסלון ולסגנון העיצוב שנקבע מראש). באופן הזה עבודת העיצוב מגיעה לסגירת כל הקצוות והבית מקבל את האופי ואת העיצוב בהתאם לקונספט שנקבע ונבחר מראש ולא על פי "גחמות" או החלטות של הרגע האחרון. באופן הזה מקבלים בית שגם מתוכנן ומותאם פונקציונלית וגם מתוכנן מבחינה עיצובית באופן מהודק ומדוייק.


מתכננים בניה או שיפוץ של הבית? מחפשים מעצבת פנים מנוסה שתעביר אתכם את התהליך בבטחה, במקצועיות ובסטייל בלתי מתפשרים? אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם.

דניאל זריהן בייצ'ר 0547606963

כתבות נוספות

אהבתם את הכתבה? שתפו בפייסבוק

אהבתם את הכתבה? שתפו בפייסבוק