איך לבחור את הפרגולה המושלמת?

מה זה פרגולה?

פרגולה או בעברית "מצללה" לפי החוק בישראל, מוגדרת כמשטח הצללה שנותן כ-60% צל, מהאזור אותו היא מכסה. המשמעות היא שאם לדוגמא אתם מתכננים כעשרה מ"ר של אזור מוצל, רק שישה מ"ר מתוכם יהיו עשויים מהחומר של הפרגולה, כל השאר זה ה"מרווחים" שבין מרכיב החומר (40%). בנוסף על אותם המרווחים להיות מחולקים ומפוזרים באופן שווה על פני השטח המוצל (על מנת להימנע ממצב שנגדיר שטח מוצל של 50 מ"ר, אך בפועל נבנה גגון רציף של 25 מ"ר). גודלה של הפרגולה המותרת יהיה עד 50 מ"ר או עד רבע משטחו של השטח הפנוי ממבנים (בגינה) או משטח הגג (בדירות ללא גינות).

כמו כן לפי החוק, תפקידה היחיד של הפרגולה הוא להצל ולא לשמש כמחסה מפני גשם. כלומר אם תכננתם גגון, או פרגולה אטומה. היא לא תיחשב לכם פרגולה ותיכנס למטראז' של הבית (אם היא בולטת מעל לחמישים ס"מ מהקו של הקירות החיצוניים). לדבר הזה יש משמעות מבחינת זכויות הבניה וגם מבחינת תשלומי ארנונה. בישראל כמו בישראל, רוב האנשים פשוט מחברים לפרגולה משטח שקוף (מפרספקס), כזה שקשה לפקחי העירייה לראותו ואז הפרגולה שלהם גם מצלה וגם מגינה מפני הגשם (ששש! אל תספרו לאף אחד).

בשורה טובה למצלים- חוק הפרגולות:

עד לפני זמן לא רב, תכנון או הוספה של פרגולה לבית היה מצריך היתר בניה (בבניה חדשה) או פניה והיתר מהרשויות המקומיות. אך בקיץ 2014, החליטו להעביר את תקנת חוק הפרגולות ולהקל מבחינת ההיתרים והאישורים הנדרשים לבנית פרגולות ומבנים נוספים (מחסנים קלים, גדרות פיתוח, שערים, חניות וכו'). למעשה בניה של פרגולה לפי החוק החדש אינה מחייבת היתר כלל. אך במקרה שבו שטח הפרגולה עולה על 20 מ"ר, ישנו צורך להודיע על הפרגולה לרשויות עד 45 ימים מיום הקמת הפרגולה, באמצעות טופס מיוחד ובצירוף אישור ממהנדס שהפרגולה יציבה ומעוגנת בצורה תקנית ובטיחותית למבנה. חשוב לציין כי למרות שעל פי החוק החדש אין צורך בהיתר בניה לפרגולה, על הפרגולה להיבנות בהתאם לכל החוקים, ההגדרות וההנחיות של תכניות המתאר והרשויות המקומיות.

מדוע בכלל כדאי לעשות פרגולה?

פרגולה היא אחד הפתרונות החכמים והנוחים ביותר להצללה בגינה או במרפסת. מאד מומלץ לתכנן ולבנות פרגולה בגינה על מנת לאפשר פינת ישיבה מוצלת ומאורגנת. גינה שבה אין צל ומיקום מסודר לישיבה לרוב תיוותר מיותמת וכמעט שלא תנוצל . חשוב להדגיש כי כאשר מתכננים פרגולה רצוי מאד גם לתכנן משטח מרוצף (ריצוף אבן או ריצוף עץ, בהתאם לתקציב או לעיצוב הבית) מתחת לאזור הצללה, כך שתעוגן פינת הישיבה בגינה ותהיה נוחה ונגישה. פינת ישיבה בגינה תהיה נוחה ומזמינה אם בתכנון הראשוני היא תמוקם באופן שיהיה קל לגשת אליה מהחלק הציבורי של הבית (כפי שציינתי בכתבה על טעויות נפוצות בתכנון הסלון). המיקום האידיאלי לתכנון פרגולה הוא קרוב ככל הניתן לסלון (אם אפשר ממש ביציאה מן הסלון לגינה) ולמטבח, כך יהיה קל ומזמין לצאת לגינה, לארח ואף להגיש אוכל ומשקאות בקלות ובנוחות. כמו כן, רצוי מאד לתכנן בפרגולה תאורה שיוצאת מהקורות ומספקת הארה נכונה וטובה בשעות החשיכה, כך שיהיה ניתן לנצל את הגינה גם בערבים ובלילות. תכנון כזה מצריך תיאום בין החשמלאי שלכם למתקין הפרגולות ויש לשים דגש על כך כבר בהכנת תכניות החשמל בבניה או בשיפוץ. אם אתם רוצים ממש להתפנק תוכלו גם לתכנן מאווררי תקרה מהפרגולה (לא חובה, אבל יכול להיות חביב מאד, בעיקר בקיץ).

אחרי שהשתכנעתם שכדאי – אילו סוגים של פרגולות יש?

צורת התקנה:

לפני שמדברים על סוגי פרגולות חשוב להבין כי ישנן שתי צורות התקנה עיקריות של פרגולות: פרגולות מרחפות (שמחוברות רק לקיר הבית, ללא חיבור לקרקע) ופרגולות עומדות, המחוברות ונשענות גם על הקירות החיצוניים של הבית וגם על עמודים המחוברים לקרקע. ניתן מכל סוגי החומרים לייצר גם פרגולות עומדות וגם מרחפות. אך חשוב לציין כי פרגולה תלויה/ מרחפת דורשת יותר הכנות מוקדמות גם בתכנון וגם בבניה ולכן היא יקרה יותר. כמו כן פרגולה מרחפת מעץ דורשת אישור ממהנדס שהיא בנויה בצורה בטיחותית ותקנית.

תכנון של פרגולה מרחפת בכניסה לבית

חומרים מהם מורכבות פרגולות: לפני שלב הבניה והתכנון של פרגולה, כדאי כמובן להחליט מה יהיה החומר שממנו הפרגולה תיבנה. בשנים האחרונות נכנסו מגוון גדול של חומרים לשימוש בתעשיית הפרגולות והדקים.

הקלאסית - פרגולה מעץ:

פרגולות מסוג זה הן הפרגולות הנפוצות והפופולריות ביותר בישראל, קיימים סוגים רבים של פרגולות מעץ הנבדלים אחד מהשני באיכות וכמובן במחיר.

פרגולות עץ מיוצרות ממגוון סוגי עצים, שלכל אחד מהם מראה ייחודי ואופייני וביניהם: אורן, במבוק, עץ פיני, עץ טיק, וארז. כמו כן ישנן מגוון צורות של פרגולות עץ, הנבדלות ביניהן בעיקר בגודלן ורוחבן של הקורות, והחיבורים ביניהן. גם מבחינת הצבעים ישנו מגוון רחב של אפשרויות, החל מצביעה אטומה עד ללכה ולפרגולות עץ במראה טבעי.

פרגולה מארז

פרגולה מאורן- האורן הוא עץ עמיד למדי ונוח מאד לעבודה במגוון צורות (קורות דקות או עבות). זהו העץ הזול ביותר לשימוש בפרגולות, אך עם זאת חשוב לדעת כי הוא דורש עיבוד (כמו ייצור קורות בלחץ) וצביעה מיוחדת על מנת להגדיל את העמידות שלו לאורך שנים.

פרגולות מעץ לבן פיני – פרגולות אלו יותר יקרות והן מיוצרות מעץ שמקורו בפינלנד. לעץ הפיני הלבן יש מראה טבעי והוא חזק ועמיד במיוחד. העץ הפיני הלבן מתאים לייצור של פרגולות בעלות קורות עבות וגושניות.

פרגולות מעץ ארז – אלו הפרגולות בעלות הגוונים היותר אדמדמים (מיוצרות מזן ארז אדום) שאנו מכירים. לעץ הארץ ישנו יתרון בשל החוזק שלו והשמנים הטבעיים שהוא מפריש ומקנים לו עמידות בפני נזקי רטיבות, ריקבון וחרקים. לכן פרגולות מעץ ארז הן כל כך נפוצות לשימוש.

פרגולות מטיק – גם לעץ טיק, שמקורו ביערות הגשם (שם מגדלים אותו באופן מלאכותי) או באסיה (המקור האמיתי שלו), יש שימוש בפרגולות. זהו עץ מאד יפה למראה, קל, חזק ועמיד וגם הוא מפריש שמנים טבעיים. אם כי בארץ הוא נחשב יחסית יקר.

פרגולות מבמבוק – הן פרגולות בעלות מראה דקיק יותר. ישנן פרגולות בעלות מסדרת עץ או מתכת שעליהן מניחים משטחי במבוק (כמו המשטחים המשמשים לגידור) וישנן גם פרגולות שגם המסגרת והעמודים עשויים מבמבוק (באמצעות פרזול מיוחד) ונותנות מראה יותר אסייתי לפרגולה.

פרגולה מבמבוק

פרגולות עץ כדאי או לא כדאי?

באופן עקרוני ניתן לומר שלבנית פרגולות מעץ יש יתרונות רבים: הן יחסית יותר זולות מחומרים אחרים, נותנות מראה חם, טבעי וכפרי שרבים אוהבים ויחסית קל לעבוד איתן ולתחזק אותן. עם זאת חשוב להבין שפרגולות מעץ דורשות תשומת לב ותחזוקה, אחרת העץ עלול להיסדק ולהרקב בתוך מספר שנים. כמו כן פרגולות מעץ הן כבדות יחסית (בעיקר מעץ גושני) ולכן הן דורשות ידע וניסיון בהתקנה.

חדשנית ונוחה- פרגולות אלומיניום:

אלומיניום הוא אחד החומרים שנכנס בשנים האחרונות יותר ויותר כמעט לכל תחום בבניה. אם בעבר הוא שימש בעיקר לייצור פרופילים של חלונות, כיום הוא משמש גם בבניה של גדרות, שערים, מעקות, בצנרות (SP) וגם כמובן משמש לייצור של פרגולות. פרגולות מאלומיניום הן פרגולות קלות יחסית, בעלות מראה נקי ודק יותר משל העץ. פרגולות אלו יכולות לבוא במגוון גדול של צבעים. היתרון בצביעת אלומיניום היא שניתן לצבוע אותו בצבעי אבקה מיוחדים בתנור והצבע נשאר עמיד, לא מתקלף וכמובן האלומיניום אינו מחליד. בנוסף ליתרונות הללו, לפרגולה מאלומיניום ניתן להוסיף מנגנוני סגירה ופתיחה חשמליים. כמו כן היום מייצרים גם פרגולות אלומיניום שמחקות את המראה האהוב והרצוי של עץ, כך שאנו מקבלים פרגולה שנראית כמו עץ, ללא צורך בתחזוקה של עץ. בנוסף, בגלל משקלן הקל הן מתאימות מאד להתקנה מרחפת. החיסרון העיקרי הוא כמו תמיד המחיר. מדובר בפרגולות יחסית יקרות, גם בגלל שהייצור שלהן דורש מיומנות וידע וגם בגלל שהן יחסית "חדשות" בשוק. אם כי אני מאמינה ובעיקר מקווה שתוך מספר שנים הן ייעשו יותר נפוצות וזולות לשימוש.

פרגולה מאלומיניום דמוי עץ

פרגולות ממתכת:

מלבד האלומיניום ישנן מתכות נוספות שמשמשות לייצור של פרגולות ובעיקר לייצור ובניית המסגרת והעמודים של פרגולות. בין מתכות אלו ניתן למצוא את הברזל ואפילו נחושת (הרבה פחות נפוצה). לברזל יש מראה יפה וניתן ליצור בו פרגולה בעלת קורות דקיקות יחסית, אך כמובן הוא נחשב ליקר מאד ויחסית דורש תחזוקה מבחינת צביעה. הצביעה של הברז נעשית בצבעים אחרים משל האלומיניום ופעמים רבות היא אינה עמידה ומתקלפת. כמו כן הברזל הוא חומר שעובר קורוזיה ולכן רגיש לחלודה (גם ברזל מגולוון בסופו של דבר עלול להחליד) וצריך לבצע תחזוקה גם מבחינת חיבורים וברגים של הפרגולה. בנוסף הברזל הוא חומר שיחסית יותר קשה לעבוד עמו (אין הרבה מסגרי ברזל ברמה גבוהה מאד).

פרגולות מפולימרים או פלסטיק:

כשמדברים על פרגולות פלסטיק מתכוונים לפרגולות שלמעשה בנויות מלוחות העשויים מחומר פלסטי כמו PVC , פוליגל או פוליקרבונט. פרגולות אלו הן למעשה אטומות, ולכן לא ממש מצייתות לחוק הפרגולות מכיוון שהן נותנות 100% כיסוי של השטח המוצלל. אלו פרגולות שנותנות קירוי והגנה מפני גשם. לרוב משתמשים בהן לבניית חניות מקורות. והן יכולות להגיע בצורות שונות של לוחות (לוחות חלקים או בעלי צורות גליות).

חדש חדש-בול דק:

לאחרונה החל שימוש בחומר חדש שנקרא "בול-דק" זהו חומר פולימרי שממנו מייצרים דקים (לריצוף) ואפילו פרגולות שדומות מאד לפרגולות עץ. זהו חומר סינתטי שמחקה בצורה טובה מאד את המראה של העץ, מבלי להשתעבד לתחזוקה שלו. הבול דק מגיע במגוון רחב של צבעים וטקסטורות.

נקודות חשובות לסיכום:

תכנון מקדים חשוב ביותר - בכל מקרה שבו אתם מחליטים להוסיף פרגולה לבית שלכם (בין אם בשיפוץ או בבניה חדשה). הייתי ממליצה קודם כל לתכנן היטב את מיקום הפרגולה. להבין מהמתכנן מהו גובהה (חשוב מאד לאלמנטים נוספים בקירות החוץ, כמו גובה החלונות וארגזי התריס!, אלמנטים קישוטיים כמו משרביות או מעקות וגגות שונים). חשוב לתכנן את הפרגולה מחומרים ובהתקנה שמתאימה לסגנון הכללי של הבית. לדוגמא בבית בסגנון מודרני הייתי מתכננת פרגולה מרחפת מאלומיניום, בצבע של האלומיניום של החלונות, על מנת להמשיך את המראה הנקי. לעומת זאת, בבית בסגנון כפרי הייתי מתכננת פרגולה מעץ (או מחומרים הנותנים מראה של עץ). אפשר לתכנן פרגולה אפילו בצביעת עץ אטומה במראה פרובנסי כפרי והתוצאה מקסימה וגם נותנת עמידות נוספת לעץ.

בכל מקרה, לא משנה מה הסגנון של הבית העיקר שהפרגולה לא תיראה כתוספת מאולתרת לבית, אלא כחלק ממנו, חלק שמוסיף לו יופי ואופי.

תכנון מקדים של מיקום הפרגולה

שילוב חשמל ותאורה בפרגולה - אם החלטתם לשלב בפרגולה תאורה או אוורור לא לשכוח לתכנן זאת מראש עם החשמלאי שלכם. ניתן די בקלות לשלב תאורה לפרגולה, הדבר רק דורש הכנה בשלב תכניות החשמל מראש. החשמלאי יכול להוציא לכם מנקודות החשמל שבקיר החיצוני, צינורות ירוקים עמידים למים שיכולים לעבור או בתוך הקורות של הפרגולה (אם היא גושנית או מחומר חלול) או מעליהן בצורה נסתרת ואלגנטית.

חשוב לבדוק ולבחור היטב ספק ומתקין - בשוק קיים מגוון רחב מאד של מתקיני פרגולות מסוגים שונים ומשונים. ניתן להזמין גם פרגולות ממחסני עצים (יותר התעסקות אבל גם חוסך בעלויות). בכל מקרה אני הייתי ממליצה לוודא שאיש הפרגולות שבחרתם הוא בעל ניסיון מוכח בתכנון ובהתקנה של הפרגולות. הייתי ממליצה לא להתעצל ולבקש שייקח אתכם לראות פרגולות שהוא התקין בבתים אחרים. חשוב מאד לוודא זאת מכיוון שמתקין לא מקצועי ומהימן של פרגולות יכול לגרום לכם לנזקים גם באיטום וגם באסתטיקה של חזיתות הבית. אל תתפשרו ואל תחסכו כאן!

בונים/ משפצים ומתקשים לקבל החלטות בנוגע לתכנון ולבחירת פרגולה ולעוד נושאים הקשורים בתהליך הבניה?

אם אתם רוצים לעבור את התהליך בצורה מתוכננת, יעילה ומקצועית ולחסוך זמן, כאב ראש וכסף,

אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם.

בהצלחה!

כתבות נוספות

אהבתם את הכתבה? שתפו בפייסבוק

אהבתם את הכתבה? שתפו בפייסבוק